س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 07:07 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس بیست و سوم مطالعات اجتماعی پایه هشتم قارهٔ آمریکا

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 28 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

قاره آمریکا ویژگی های طبیعی
موقعیت و وسعت قاره آمریکا، قاره وسیعی است که از قطب شمال تا نزدیکی قطب جنوب کشیده شده است و در واقع به دو قاره کوچک تر، تقسیم می شود: «آمریکای شمالی » و «آمریکای جنوبی» .
این دو خشکی بزرگ به وسیله خشکی باریکی که «آمریکای مرکزی » نامیده می شود، به یکدیگر متصل اند. تا قبل از ساختن کانال پاناما، کشتی ها برای عبور از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام، مجبور بودند آمریکای جنوبی را دور بزنند. اما بعدها با حفر این کانال، دو اقیانوس به هم مرتبط شدند.
ناهمواری ها
به طور کلی سه نوع ناهمواری در قارهٔ آمریکا مشاهده می شود. این ناهمواری ها به صورت مشابه، هم در آمریکای شمالی و هم در آمریکای جنوبی وجود دارند.

الف)چین خوردگی های جوان و مرتفع
ب)کوه های کم ارتفاع قدیمی
ج)سرزمی نهای پست و جلگه ای آبشار نیاگارا الف)چین خوردگی های جوان و مرتفع: در آمریکای شمالی، رشته کوه های راکی )روشوز( و در آمریکای جنوبی، رشته کوه های آند، چین خوردگی های جوان آمریکا را تشکیل می دهند . در این مناطق به دلیل ناآرام بودن پوسته زمین، آتشفشان ها و زمین لرزه های فراوانی رخ می دهد.آمریکای مرکزی و جزایر آنتیل نیز سرزمین آتشفشان ها و زمین لرزه ها است. استخر طبیعی (همیلیتون) ب)کوه های کم ارتفاع قدیمی: در شرق آمریکای شمالی، توده کوهستانی قدیمی «آپالاش » و در شرق آمریکای جنوبی، توده قدیمی «برزیل » قرار دارند. این توده ها ناهمواری های پیر و فرسایش یافته اند. نقشه طبیعی آمریکای شمالی ج)سرزمین های پست و جلگه ای: در آمریکای شمالی، جلگه پهناوری از آبرفت های رود «می سی سی پی» به وجود آمده است. در آمریکای جنوبی نیز جلگه های «آمازون» و «پارانا » از آبرف تهای این دو رود تشکیل شده است. بزرگترین رودخانه و باتلاق آمریکا با نام (Atchafalaya) آب و هوا
قاره آمریکا از قطب شمال تا قطب جنوب کشیده شده است. به همین سبب انواع آب و هوا و پوشش گیاهی در این قاره به چشم می خورد:
نواحی نزدیک به قطب شمال در آمریکای شمالی و نواحی نزدیک به قطب جنوب در آمریکای جنوبی، آب و هوای قطبی و سرد دارند. بخش اعظم کشور کانادا در آب و هوای سرد قرار گرفته است.
در سواحل قاره آمریکا به دلیل مجاورت با دو اقیانوس، آب و هوای معتدل اقیانوسی، حکمفرما است.
نواحی نزدیک به مدار استوا در آمریکای مرکزی و جنوبی، آب و هوای گرم و مرطوب دارند. به همین سبب جنگل های انبوه آمازون در این ناحیه به وجود آمده است.
در آمریکای شمالی، بیابان «نوادا » و در آمریکای جنوبی بیابان «آتاکاما » مانند سایر بیابان های جهان آب و هوای گرم و بسیارخشک دارند. رود ها
در آمریکای شمالی، رود )می سی سی پی( که از رودهای طویل جهان است، از چند ایالت کشور ایالات متحده آمریکا عبور می کند.
رود می سی سی پی، نقش مهمی در حمل و نقل کالا و منابع و تجارت از طریق کشتیرانی داشته است.
در آمریکای جنوبی، رود آمازون از میان جنگل های استوایی عبور می کند. آمازون پرآب ترین رود دنیا است و آب آن از مجموع آب ده رودخانه پر آب جهان بیشتر است. در این رود، ماهی های آب شیرین، مارهای آبی و گربه ماهی های غول پیکر، زندگی می کنند. رود آمازون، آمریکای جنوبی رود بوفالو بیشتر بدانیم.

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 28 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: قاره آمریکا ویژگی های طبیعی موقعیت و وسعت قاره آمریکا، قاره وسیعی است که از قطب شمال تا نزدیکی قطب جنوب کشیده شده است و در واقع به دو قاره کوچک تر، تقسیم می شود: «آمریکای شمالی » و «آمریکای جنوبی» . این دو خشکی بزرگ به وسیله خشکی باریکی که «آمریکای مرکزی » نامیده می شود، به یکدیگر متصل اند. تا ق ...