س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 07:06 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس بیست و دوم مطالعات اجتماعی پایه هشتم ویژگی های طبیعی و انسانی افریقا

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 36 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

ویژگی های طبیعی و انسانی آفریقا فهرست موقعیت و وسعت
قارهٔ افریقا بعد از آسیا دومین قارهٔ وسیع جهان است. قارهٔ افریقا در دو نیمکره شمالی وجنوبی گسترده شده و مدار استوا از وسط آن عبور می کند. این قاره از سواحل دریای مدیترانه تا دماغهٔ امید نیک امتداد یافته است. ناهمواری های افریقا
افریقا، فلاتی وسیع و کم ارتفاع است و کوه های بلند کمتر در این قاره، دیده می شود. تنها چین خوردگی مهم افریقا درشما لغربی این قاره، رشته کوه اطلس است. در شرق افریقا، قله های مرتفع کنیا (5200) متر و کلیمانجارو (5900 متر) قراردارند. همچنین دریاچه های زیادی در این منطقه وجود دارد که اغلب در اثر فرونشستن زمین یا شکستگی های بزرگ در پوسته زمین به وجود آمده است. این شکستگی ها موجب می شود که آبشارهایی در مسیر رود، پدید بیاید. برخلاف قارهٔ اروپا که دارای بریدگی های زیادی در سواحل است، کناره های افریقا صاف و بدون بریدگی (خلیج) است.از این رو کناره های این قاره برای پهلو گرفتن کشتی ها و ساختن بنادر چندان مناسب نیست.
آب و هوا
به طور کلی قاره افریقا آب و هوایی گرم دارد و در بیشتر قسمت های آن زمستان دیده نمی شود زیرا موقعیت افریقا به گونه ای است که مدار استوا از وسط آن عبور می کند و خورشید در طول سال در مناطق استوایی و اطراف آن تا مدار رأس السرطان و رأس الجدی تقریباً عمود می تابد.
اما از نظر بارش این قاره به دو قسمت مرطوب و خشک، تقسیم می شود:
آفریقای مرطوب
آفریقای خشک
افریقای مرطوب (افریقای سبز):
نواحی اطراف خط استوا (از شمال تا دریاچه چاد و از جنوب تا رود زامبز) آب و هوای گرم و مرطوب دارد. در این منطقه باران فراوان می بارد. آفریقای خشک:
هر چه از منطقه استوایی به سمت شمال و جنوب افریقا پیش برویم، از میزان باران و رطوبت کاسته شده و کم کم به آب و هوای گرم و خشک تبدیل می شود، به طوری که در شمال افریقا، صحرای بزرگ و در جنوب آن بیابان کالاهاری دیده می شود.
افریقای خشک، صحرا (Sahara ) بزرگ با تپه های ماسه ای عظیم تصویر ماهواره ای صحرای بزرگ افریقا صحرای بزرگ آفریقا بخش کوچکی از شمال افریقا که در مجاورت دریای مدیترانه قرار گرفته آب و هوای مدیترانه ای دارد.
رودها
رودهای نیل، کنگو، نیجر، اُورانژ و زامبز از رودهای مهم و پرآب افریقا هستند. رودهای پرآب افریقا در مصب خود جلگه ها و دلتاهایی ایجاد کرده اند. برخی رودها در مسیر خود در جاهایی به شکس تهای بزرگ زمین برخورد م یکنند که برای کشتیرانی مناسب نیستند.رود نیل، طولان یترین رود جهان است (6695کیلومتر). رود نیل از شهرقاهره پایتخت مصر عبور می کند. رودخانه نیجر در کولیکورو رود نیل از شهرقاهره پایتخت مصر عبور می کند. رود زامبز جمعیت
قارهٔ افریقا با آنکه دومین قارهٔ وسیع جهان است، اما نسبت به وسعت خود جمعیت کمی دارد. بخش های وسیعی از بیابان بزرگ افریقا و جنگل های انبوه استوایی، خالی از جمعیت است. در طول سالیان دراز، عدم رعایت بهداشت و شیوع بیماری های مختلف،خشکسالی ها و قحطی های پی در پی و جنگ ها، از افزایش جمعیت در این قاره جلوگیری کرده است.امروزه با بهبود واکسیناسیون و بهداشت، رشد جمعیت و زاد و ولد در قاره افریقا افزایش یافته است.

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 36 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: ویژگی های طبیعی و انسانی آفریقا فهرست موقعیت و وسعت قارهٔ افریقا بعد از آسیا دومین قارهٔ وسیع جهان است. قارهٔ افریقا در دو نیمکره شمالی وجنوبی گسترده شده و مدار استوا از وسط آن عبور می کند. این قاره از سواحل دریای مدیترانه تا دماغهٔ امید نیک امتداد یافته است. ناهمواری های افریقا افریقا، فلاتی وسیع و کم ارتفاع است و کوه های بلند کمت ...