س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 07:04 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه هشتم ایران و منطقهٔ جنوب غربی آسیا

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 102 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

ایران و منطقۀ جنوب غربی آسیا ایران در منطقه جنوب غربی آسیا که یکی از مناطق استراتژیک (راهبردی) جهان است ، واقع شده است. این به چه معنا است؟ چرا این منطقه، استراتژیک است؟ این منطقه در کانون اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار دارد. آبراهه های مهمی چون تنگه های هرمز، بُسفر، داردانل و باب المندب در این منطقه قرار دارند. از طریق این آبراهه های مهم، دریاهای منطقه به یکدیگر می پیوندند و به آب های آزاد اقیانوس ها راه می یابند. موقعیت بندرگاهی برای کشورها اهمیت زیادی دارد. چون استفاده از حمل و نقل ارزان کالاها و انرژی را میسر می سازد. جا به جایی بارهای بسیار سنگین و حجیم، فقط با کشتی میسر است. با کامیون ها و تریلی ها در حمل و نقل جاده ای حداکثر می توان باری به وزن صد تن را جا به جا کرد ولی به وسیلۀ کشتی صدها هزار تن بار به راحتی حمل و نقل می شود.

ضمناً جا به جایی بار توسط کشتی، محدودیت ها و موانع حمل و نقل جاده ای را نیز ندارد چون در دریا می توان کیلومترها راه را بدون برخورد به مانع طی کرد. تنگه بسفر، ترکیه کشتی باری ایران این منطقه، انبار مهم منابع انرژی در جهان است. حدود دو سوم ذخایر شناخته شدۀ نفت جهان و حدود یک سوم منابع گازی جهان در این منطقه قرار دارد که البته بخش بزرگی از آنها در منطقۀ خلیج فارس واقع است. کشورهای عمدۀ صادرکنندۀ نفت: عربستان کویت امارات متحدۀ عربی ایران عراق اقتصاد و صنعت جهان به شدت به منابع انرژی در این منطقه از جهان وابسته است. میدان نفت خام سنگین منیفه عربستان سعودی کارگران در یک میدان نفتی در بصره، عراق سکوی نفتی ابوذر، خارک، ایران میدان نفتی، خارک، ایران این منطقه، کانون جهان اسلام است. مکه و مدینه مقدس ترین شهرهای مسلمانان هستند. 

هر ساله در هنگام مراسم حج، صدها هزار نفر را در خود جای می دهند و اجتماع بزرگ و باشکوهی در آنها به وجود می آید. مراسم افطاری در مسجد النبی، مدینه مراسم افطاری در مسجد النبی، مدینه مسجدالحرام، سعی صفا و مروه مراسم حج، طواف کعبه نماز فجر در کعبه چرا جنوب غربی آسیا یک منطقۀ استراتژیک است؟ برخی کشورهای منطقه سعی می کنند که از طریق پیمان های اقتصادی و فرهنگی با یکدیگر، بیشتر همکاری کنند. پیمان سازمان همکاری اقتصادی (اکو) که در سال 1341بین ایران، پاکستان و ترکیه بسته شد و هم اکنون ده کشور منطقه عضو آن هستند. طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش می‌کند؛ و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد. از دیگر اهداف اکو، تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در این ده کشور است. این سازمان هم‌چنین برای تسریع برنامه توسعه حمل و نقل و ارتباطات فعالیت می‌کند. زبان رسمی اکو انگلیسی است و مقر اصلی آن، شهر تهران در ایران است. نقشۀ کشورهای عضو اکو لوگوی اکو به جدول مقابل توجه کنید. در سی سال اخیر، جنگ ها و وقایع ناگواری در این منطقه رخ داده است.

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

                 نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 102 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: ایران و منطقۀ جنوب غربی آسیا ایران در منطقه جنوب غربی آسیا که یکی از مناطق استراتژیک (راهبردی) جهان است ، واقع شده است. این به چه معنا است؟ چرا این منطقه، استراتژیک است؟ این منطقه در کانون اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا قرار دارد. آبراهه های مهمی چون تنگه های هرمز، بُسفر، داردانل و باب المندب در این منطقه قرار دارند. از طریق ا ...