س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 07:04 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس نوزدهم مطالعات اجتماعی پایه هشتم ویژگی های منطقهٔ جنوب غربی آسیا

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 60 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

ویژگی های منطقۀ جنوب غربی آسیا این منطقه را می توان تقریباً درون یک مثلث جای داد. به طوری که اضلاع این مثلث از: را دربر می گیرد. تنگۀ بُسفر و داردانل در ترکیه تا کوه های پامیر در مشرق از آنجا تا خلیج عَدَن و بابُ المَندَب منطقه جنوب غربی آسیا به کدام قاره ها متصل است؟ دریاها و اقیانوس مهمی را که در این منطقه قرار دارد، روی نقشه پیدا کنید و نام ببرید. دریای سرخ دو کشور وسیع منطقۀ جنوب غربی آسیا کدام اند؟ در جنوب غربی آسیا، سرزمین های بسیار بلند و سرزمین های پست و همواری وجود دارند: کوه های بلند ایران که به ارتفاعات ترکیه و قفقاز می پیوندند. سرزمین های مرتفع منطقه: سرزمین های پست و جلگه ای: جلگه بین النهرین در غرب ایران و جلگه سند در شرق ایران این جلگه ها از آبرفت کدام رودها به وجود آمده اند؟ نام ببرید. جلگۀ بین النهرین: دجله و فرات
جلگۀ سند: رود سند نواحی پست و خشک: بیابان بزرگ عربستان، 
دشت کویر 
دشت لوت بیابان بزرگ عربستان، رَبع الخالی در شبه جزیرۀ عربستان حدود 640/000کیلومتر مربع یعنی تقریباً 2/5برابر کشور انگلستان، وسعت دارد. رَبع الخالی در شبه جزیرۀ عربستان با توجه به وسعت زیاد و تنوع ناهمواری ها، در این منطقه آب و هوا های گوناگونی به وجود آمده است. نواحی مرتفع و کوهستانی زمستان: آب و هوای سرد تابستان: آب و هوای معتدل بارش برف و باران فراوان موجب پدید آمدن پوشش گیاهی فراوان در دامنۀ کوه ها شده است. کوه آرارات ترکیه کوه های قفقاز گرجستان زردکوه، رشته کوه زاگرس، ایران در بخش های وسیعی از منطقۀ جنوب غربی آسیا، آب و هوای گرم و خشک یا نیمه خشک حکم فرماست. بیابان های وسیع منطقه، آب و هوای گرم و خشک دارند. کمبود آب شیرین یکی از مسائل مهم منطقه جنوب غربی آسیا است که گاهی باعث اختلافات و نزاع هایی بین کشورها بر سر منابع آبی رودخانه ها شده است. بیابان به جایی گفته می شود که میزان بارندگی سالیانۀ آن کمتراز 50میلیمتر و میزان تبخیر آن بیش از بارش باشد. در برخی مناطق بیابانی گاهی سال ها حتی یک قطره باران نیز نمی بارد. بیابان ها از نظر پوشش گیاهی فقیرند و در آنها ماسه های روان همه جا را پوشانده و شکل های مختلفی راپدید آورده اند. رَبع الخالی، عربستان کویر لوت، ایران دشت کویر، ایران آن بخش از سرزمین هایی که در سواحل دریاهای این منطقه قرار گرفته اند، آب و هوای متفاوتی دارند. سرزمین های واقع در: سواحل گرم خلیج فارس دریای عمان اقیانوس هند دریای سرخ آب و هوای گرم دارند. اما رطوبت هوا به دلیل نزدیکی به دریا زیاد بوده و حالت شرجی به وجود آورده است. سرزمین های واقع در اطراف دریای مدیترانه، آب و هوای مدیترانه ای دارند. زمستان ها: معتدل و پُر باران تابستان ها: گرم و خشک باغهای زیتون، لبنان باغبان فلسطینی در حال تمیز کردن زیتون منطقۀ جنوب غربی آسیا یکی از نخستین کانون های تمدنی جهان است. تمدن های باستانی که در ایران و بین النهرین در این منطقه، اقوام گوناگونی زندگی می کنند. چهرۀ کودکان پاکستانی افغانی عرب به نمودار جمعیتی کشورهای جنوب غربی آسیا دقت کنید. 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 60 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: ویژگی های منطقۀ جنوب غربی آسیا این منطقه را می توان تقریباً درون یک مثلث جای داد. به طوری که اضلاع این مثلث از: را دربر می گیرد. تنگۀ بُسفر و داردانل در ترکیه تا کوه های پامیر در مشرق از آنجا تا خلیج عَدَن و بابُ المَندَب منطقه جنوب غربی آسیا به کدام قاره ها متصل است؟ دریاها و اقیانوس مهمی را که در این منطقه قرار دارد، روی نقشه پید ...