س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 07:02 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس هفدهم مطالعات اجتماعی پایه هشتم ویژگی های طبیعی آسیا

 

 

 

 

 

 

 

 

نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 76 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

ویژگی های طبیعی آسیا به نقشه ای که در اسلاید بعدی می بینید، با دقت توجّه کنید. قاره پهناور آسیا از قطب شمال تا جنوب مدار استوا امتداد یافته است و بخش اعظم آن در نیمکرۀ شمالی قرار دارد. مدار قطبی شمال مدار رأس السرطان مدار رأس الجدی خط استوا مدار قطبی جنوب آیا می توانید بگویید قارۀ آسیا از سه طرف به کدام اقیانوس ها محدود می شود؟ اقیانوس آرام اقیانوس هند اقیانوس منجمد شمالی شمال: جنوب: شرق: اقیانوس منجمد شمالی اقیانوس آرام اقیانوس هند به نقشۀ جهان توجه کنید و فاصله قاره آسیا و قاره آمریکا را ببینید. فاصلۀ زیاد بین قارۀ آسیا و قارۀ آمریکا در منطقه ای به نام تنگۀ برینگ بسیار کم می شود. قارۀ آسیا از طریق تنگۀ برینگ از آمریکای شمالی جدا می شود. آسیا آمریکای شمالی * تنگۀ برینگ قارۀ آسیا از طریق کانال سوئز از آفریقا جدا می شود. در بین قاره های جهان، تنها دو قاره آسیا و اروپا به هم چسبیده اند به همین دلیل، بعضی از جغرافیدانان این دو قاره را یک قاره دانسته و آن را «اوراسیا» نامیده اند. آنها رشته کوه اورال را مرز بین دو قاره آسیا و اروپا درنظر گرفته اند. با توجه به نمودار وسعت قاره های جهان وسیع ترین قاره کدام است؟ در قارۀ آسیا می توان سه نوع از ناهمواری ها را مشاهده کرد: 1. فلات های بلند و کوه های مرتفع 2. سرزمین های پست 3. مجمع الجزایر آتشفشانی 1. فلات های بلند و کوه های مرتفع 2. سرزمین های پست 3. مجمع الجزایر آتشفشانی 1. فلات های بلند و کوه های مرتفع چهار فلات بلند آسیا از غرب به شرق عبارتند از: مغولستان تبت ایران آناتولی در حاشیه این فلات ها، رشته کوه های مرتفعی قرار دارند. قلّۀ اورست ( 8848متر) در رشته کوه هیمالیا، بلندترین قلّۀ جهان است و به آن بام دنیا لقب داده اند. رشته کوه های هیمالیا قلۀ اورست 2. سرزمین های پست در آسیا رودهای پرآب، جلگه های پهناوری به وجود آورده اند. جلگۀ بزرگ سیبری، مانند: جلگۀ گنگ و سند جلگۀ چین روی نقشه به جلگۀ سیبری در شمال آسیا توجه کنید. این جلگه از آبرفت کدام رود پدید آمده است؟ در شمال شبه جزیرۀ هند نیز جلگۀ پهناور و حاصلخیز «سِند و گنگ» وجود دارد. نام این جلگه از دو رود به همین نام گرفته شده است. رودهای گنگ و سند از رشته کوه های هیمالیا سرچشمه می گیرند. این جلگه پهناور شمال هند، بخش وسیعی از کشور پاکستان و بنگلادش را دربر می گیرد. گاهی رودها، آبرفت ها را در مصب خود انباشته می کنند. از انباشته شدن آبرفت ها در مصب رودها، سرزمین های مثلث شکلی به وجود می آید که به آنها دلتا (∆) می گویند. با انباشته شدن دائمی آبرفت ها، دلتاها پیوسته توسعه می یابند و در آب دریا پیش می روند. به طور کلی دلتاها زمین های مناسبی برای کشاورزی بوده و جمعیت انبوهی را در خود جای داده اند. با این حال ساکنان این دلتاها همواره در معرض خطراتی چون طوفان های دریایی، طغیان رود و سیلاب هستند. دلتای بنگال از آبرفت کدام رودها پدید آمده است؟ این دلتا قسمت اعظم خاک کدام کشور را تشکیل می دهد؟ گنگ و براهماپوترا بنگلادش یکی دیگر از جلگه های پهناور آسیا، جلگه بزرگ چین در شرق آسیا است. این جلگه از آبرفت رود «یانگ تسه کیانگ» پدید آمده است. رود یانگ تسه کیانگ، طویل ترین رود آسیا است.

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 76 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: ویژگی های طبیعی آسیا به نقشه ای که در اسلاید بعدی می بینید، با دقت توجّه کنید. قاره پهناور آسیا از قطب شمال تا جنوب مدار استوا امتداد یافته است و بخش اعظم آن در نیمکرۀ شمالی قرار دارد. مدار قطبی شمال مدار رأس السرطان مدار رأس الجدی خط استوا مدار قطبی جنوب آیا می توانید بگویید قارۀ آسیا از سه طرف به کدام اقیانوس ها محدود می شود؟ اقی ...