س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 07:00 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس چهاردهم مطالعات اجتماعی پایه هشتم میراث فرهنگی ایران در عصر سلجوقی

 

 

 

 

 

 

 

 نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 42 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

میراث فرهنگی ایران در عصر سلجوقی از میان سه سلسلۀ ترک تبار که بر ایران حکومت کردند، سلجوقیان اهمیت بیشتری داشتند. زیرا: برگرفته از تشکیلات به جای مانده از سامانیان و غزنویان برگرفته از نظام اداری و حکومتی ایران باستان سلاطین در رأس حکومت سلجوقی، سلطان قرار داشت. خلیفه بیشتر ریاست معنوی و دینی سلاطین قدرت سیاسی و نظامی سلاطین سعی می کردند برای مشروعیت بخشیدن به حکومت خود و جلب نظر مردم، خود را مطیع و پشتیبان دستگاه خلافت نشان دهند. اگرچه شاهان در امور مختلف با وزرا مشورت می کردند اما رأی و نظر آنها مافوق همه بود. سلاطین زندگی پرتجملی داشتند و صاحب املاک و ثروت زیادی بودند. سردیس شاهزادۀ سلجوقی از مهمترین مقام های عهد سلجوقی حکومت سلجوقی قدرت و عظمت خود را با سیاست و کفایت وزیران ایرانی به دست آورده بود. سلجوقیان، مردمانی گله دار و بیابان گرد بودند که با زور شمشیر، امور سیاسی و نظامی را در اختیار گرفتند. برای ادارۀ قلمرو پهناور خود ناگزیر شدند از وزیران ایرانی استفاده کنند. «عمیدالملک کُندری» وزیر سلطان طغرل نقشی مؤثر در موفقیت های این سلطان داشت. «خواجه نظام الملک» وزیر آلب ارسلان و ملکشاه نیز چنان قدرت و نفوذی داشت که کمتر کاری بدون صلاحدید و مشورت او انجام می گرفت. نقش وزیران خواجه نظام الملک وزیر آلب ارسلان و ملکشاه آرامگاه خواجه نظام الملک محله دارالبطیخ اصفهان آرامگاه خواجه نظام الملک دیوان ها امور کشوری یعنی کارهای اداری، مالی، فرهنگی و مذهبی در تشکیلاتی که آنها را دیوان می نامیدند، انجام می شد. در هر دیوان تعدادی از افراد زیر نظر رئیس دیوان، کار می کردند. تمامی دیوان ها و کارکنان آنها تحت ریاست و نظارت وزیر قرار داشتند. مهمترین دیوان های عصر سلجوقی عبارت بودند از: دیوان استیفا به امور مالی حکومت رسیدگی می کرد و مسئولیت محاسبه و دریافت مالیات ها را به عهده داشت.. دیوان رَسایل یا طُغرا که وظیفه آن دریافت، ارسال و ثبت نامه ها و فرمان های حکومتی بود. دیوان اِشراف مسئولیت بازرسی و نظارت بر عملکرد وزیران، حاکمان ولایات، فرماندهان سپاه و کارکنان دیوان ها را عهده دار بود. دیوان عَرْضْ به وضع نظامیان رسیدگی می کرد و مسئولیت تهیه و تأمین تدارکات و تجهیزات نظامی را به عهده داشت. آمار نظامیان در این دیوان ثبت می شد. هر کدام ازدیوان های دورۀ سلجوقی به کدام یک از موارد مشابه امروزی مربوط است؟ دیوان عَرْضْ دیوان اِشراف دیوان استیفا سازمان امور اقتصادی و مالیاتی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح وزارت کشور سازمان بازرسی کل کشور به طور کلی دورۀ سلجوقیان از نظر گسترش دانش و هنر و ادب از دوره های برجستۀ تاریخ ایران محسوب می شود. پس از ورود اسلام به ایران، کلاس های درس نخست در مساجد تشکیل می شد. رفته رفته در برخی از شهرها مدرسه هایی ایجاد شد. در دوران فرمانروایی سلجوقیان مدارس زیادی در ایران به وجود آمد. خواجه نظام الملک مدارسی در شهرهای مختلف بنیان گذاشت که همگی آنها نظامیه خوانده می شدند. 

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 42 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: میراث فرهنگی ایران در عصر سلجوقی از میان سه سلسلۀ ترک تبار که بر ایران حکومت کردند، سلجوقیان اهمیت بیشتری داشتند. زیرا: برگرفته از تشکیلات به جای مانده از سامانیان و غزنویان برگرفته از نظام اداری و حکومتی ایران باستان سلاطین در رأس حکومت سلجوقی، سلطان قرار داشت. خلیفه بیشتر ریاست معنوی و دینی سلاطین قدرت سیاسی و نظامی سلاطین سعی می ...