س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 06:57 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس یازدهم مطالعات اجتماعی پایه هشتم ورود اسلام به ایران

 

 

 

 

 

 

 

 نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 39 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

ورود اسلام به ایران با ورود اعراب مسلمان به کشور ما و فروپاشی حکومت ساسانی، دورۀ ایران باستان به پایان رسید و عصر جدیدی در تاریخ ایران آغاز شد. ایران در آستانۀ حملۀ اعراب مسلمان قتل خسروپرویز به دست پسر خود شورش فرماندهان ودخالت آنها در رقابت های سیاسی نارضایتی مردم از حکومت ساسانیان طغیان رودهای دجله و فرات و شکسته شدن سدها صدور فرمان حمله به ایران ( ساسانیان) و روم شرقی توسط ابوبکر تصرف مناطقی از بین النهرین (سواد) توسط اعراب فتح بخش اعظم ایران در زمان خلافت عمر نبرد قادسیه ارتش ساسانی از سپاه مسلمانان که روحیۀ بالاتر و انگیزۀ بیشتری داشت شکست خورد. رستم فرخزاد یا رستم سپهبد یا رستم فرخ هرمز پسر سپهبد فرخ هرمزد سردار معروف و دلیر اواخر عهد ساسانی و سپه‌ سالار کل ارتش ایران در زمان پادشاهی یزدگرد سوم ساسانی بود. رستم فرخزاد در جنگ قادسیه به دست اعراب کشته شد. او بزرگترین قهرمان ملی ایران در قرن هفتم میلادی است که در پایان حکومت ساسانیان حکومت خراسان را نیز در دست داشت. رستم فرخزاد در سال‌ های بعد قهرمان فردوسی در شاهنامه شد. فردوسی بزرگ در کتاب ازرشمندش شاهنامه شخصیت رستم فرخزاد و همینطور وقایع جنگ قادسیه را که در سال 635 میلادی اتفاق افتاد را شرح می دهد. چند سال بعد، در نبردی که در «نهاوند» (در نزدیکی همدان) رخ داد، ضربه نهایی بر پیکر ارتش ساسانی وارد شد. تصرف شهرها و ولایات ایران توسط اعراب ورود اعراب به خراسان و کشته شدن یزگرد سوم توسط آسیابانی در مرو سقوط امپراتوری ساسانی پس از 400 سال فرمانروایی بر ایران اُمویان حکومت خود را بر پایۀ خشونت و ظلم بنا نهادند و چندان به دستورات دینی پایبند نبودند. در آن دوره اشراف و سران قبایل عرب، بر بیشتر ولایات ایران، حکومت می کردند. مرکز خلافت اُمویان در شهر شام (دمشق امروزی) بود. بنی امیه به قوم و نَسَب خود، فخرفروشی می کردند. آنان قوم عرب را برتر و شریف تر از سایر اقوام می پنداشتند. اقوام غیرعرب از جمله ایرانیان مورد تحقیر و توهین قرار می گرفتند و اجازه نداشتند مقام و منصب های مهم، مانند حکومت ولایات یا فرماندهی سپاه را عهده دار شوند. شهادت امام حسن و امام حسین و امام سجاد و امام محمد باقر (ع) در دوران بنی امیه آزار و اذیت شیعیان مردم ایران که از ظلم و ستم و قوم گرایی اُمویان به ستوه آمده بودند، از هر فرصتی برای مخالفت و مبارزه با حکومت اموی، استفاده می کردند. صحنه ای از سریال مختارنامه کیان ایرانی در کنار مختار قبر مختار ثقفی در کوفه خاندان عباسیان از مخالفان بنی امیه بودند. ایرانیان مسلمان به ویژه خراسانیان دعوت عباسیان را پذیرفتند. قیام ابومسلم سردار ایرانی در خراسان شکست اُمویان و به خلافت رساندن سَفّاح از خاندان عباسیان منصور، خلیفه دوم عباسی، شهر بغداد را بنا کرد و آن را مرکز خلافت عباسیان قرار داد. ابومسلم خراسانی در جنگ با اُمویان عباسیان نیز در ظلم و ستم دست کمی از اُمویان نداشتند. خلفای عباسی از جمله منصور، هارون الرشید و مُتوکل، امامان شیعه را به سبب مبارزه با ظلم و ستم، به زندان انداختند و به شهادت رساندند. آنها نیز همچون اُمویان در کاخ ها به خوشگذرانی می پرداختند.

 

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 39 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: ورود اسلام به ایران با ورود اعراب مسلمان به کشور ما و فروپاشی حکومت ساسانی، دورۀ ایران باستان به پایان رسید و عصر جدیدی در تاریخ ایران آغاز شد. ایران در آستانۀ حملۀ اعراب مسلمان قتل خسروپرویز به دست پسر خود شورش فرماندهان ودخالت آنها در رقابت های سیاسی نارضایتی مردم از حکومت ساسانیان طغیان رودهای دجله و فرات و شکسته شدن سدها صدور ف ...