س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 06:56 ب.ظ نظرات ()
پاورپوینت درس دهم مطالعات اجتماعی پایه هشتم از رحلت پیامبر تا قیام کربلا (نینوا)

 

 

 

 

 

 

 

 نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 85 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

از رحلت پیامبر تا قیام کربلا ( نینوا ) حضرت محمد(ص) در 28 صفر سال 11 هجری در مدینه وفات یافت و در همان شهر به خاک سپرده شد. از رحلت رسول خدا تا شهادت امام حسین در سال 61هجری، رویدادهای سرنوشت سازی رخ داد. در ادامه با بعضی از این رویدادها آشنا می شوید. مسجد النبی، محل دفن پیامبر اسلام گفتگو دربارۀ جانشینی پیامبر با توجه به اینکه از گذشته میان انصار رقابت و اختلاف وجود داشت، جمعی از حاضران در سقیفه، با ابوبکر که یکی از مهاجرین کهنسال بود، بیعت کردند و او به عنوان خلیفۀ اول شناخته شد. سقیفه به بنای مسقفی گفته می شود که ایوان هم دارد. به نظر می رسد که برخی ازطوایف یا همه آنها، سقیفه ای داشته اند که برای کارهای عمومی و جلسات، از آن استفاده می کرده اند. سقیفه بنی ساعده، متعلق به طایفه بنوساعدة بن کعب بن خزرج بود و در نزدیکی مسجد النبی قرار داشت و از شهرت تاریخی برخوردار بود گروهی از مسلمانان با یادآوری خطبۀ پیامبر در غدیر، خواهان بیعت با حضرت علی (ع) بودند. سکوت حضرت علی (ع) برای جلوگیری از تفرقه و درگیری مسلمانان ابوبکر 2 سال خلافت کرد.

او پیش از آنکه از دنیا برود عمربن خطاب را به جانشینی خود برگزید. گسترش فتوحات مسلمانان ( سوریه،لبنان، فلسطین، مصر و بخش وسیعی از ایران) عثمان خلیفۀ سوم توسط شورایی که عمر تعیین کرده بود به خلافت رسید. تبعید و مجازات بعضی از یاران نزدیک پیامبر توسط عثمان به دلیل انتقاد از او ( ابوذر، عمار، مالک اشتر) امام علی (ع) فرزند ابوطالب در کعبه به دنیا آمد. رکن یمانی
محل ورود فاطمه بنت اسد مادر حضرت علی(ع) به داخل کعبه وهابیت عربستان سعودی در جدیدترین اقدامات خود علیه اسلام، تلاش کردند محل رکن یمانی در دیوار کعبه که نشانه‌ای از محل تولد حضرت علی (ع) است را مخفی کنند. 
این رکن که نشانه‌ای از محل و چگونگی ولادت حضرت علی (ع)است،‌ به درخواست وهابی ‌های کوردل به وسیله یک دیواره فلزی کاملا پوشیده شد. آن حضرت دوران کودکی و نوجوانی را در خانه حضرت محمد(ص) و تحت تربیت وی به سر برد. نخستین مرد مسلمان شهامت و فداکاری خوابیدن در بستر پیامبر در شب هجرت پیامبر دلاوری و شجاعت در جنگ ها امام علی(ع) با وجود آنکه شایسته و مستحق جانشینی پیامبر بود، به منظور جلوگیری از تفرقه مسلمانان سکوت کرد. تفسیر قرآن تربیت شاگردان پاسخگویی به سوالات دینی مردم عمران و آبادی و احداث نخلستان ها کشته شدن عثمان علی (ع) دربارۀ چگونگی بیعت مردم با خود می فرماید: « سوگند به خدا من خواستار خلافت و علاقه مند به حکومت نبودم؛ ولی شما مرا دعوت و به آن وادار کردید. » نهج البلاغه، خطبۀ 92 مخالفت و دشمنی ریاست طلبان و ثروت اندوزان با امام علی (ع) اصرار علی (ع) بر عمل به قرآن و سنت پیامبر و اجرای عدالت این گروه چون اطمینان یافتند که امام به دلخواه آنان عمل نخواهد کرد، به فتنه جویی پرداختند و سه جنگ جَمَل، صِفّین و نَهرَوان را بر آن حضرت تحمیل کردند. از آنجا که امام علی هیچگونه تمایلی به جنگ و خونریزی میان مسلمانان نداشت، کوشید از طریق گفت و گو و نصیحت بیعت شکنان و شورشیان را قانع کند که دست از تفرقه و آشوب بردارند؛ اما شورشیان اقدام به جنگ کردند. امام در جنگ جَمَل، بیعت شکنان را شکست داد.

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 85 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: از رحلت پیامبر تا قیام کربلا ( نینوا ) حضرت محمد(ص) در 28 صفر سال 11 هجری در مدینه وفات یافت و در همان شهر به خاک سپرده شد. از رحلت رسول خدا تا شهادت امام حسین در سال 61هجری، رویدادهای سرنوشت سازی رخ داد. در ادامه با بعضی از این رویدادها آشنا می شوید. مسجد النبی، محل دفن پیامبر اسلام گفتگو دربارۀ جانشینی پیامبر با توجه به اینکه از ...