س ح چهارشنبه 3 بهمن 1397 06:55 ب.ظ نظرات ()
 پاورپوینت درس نهم مطالعات اجتماعی پایه هشتم ظهور اسلام در شبه جزیرهٔ عربستان

 

 

 

 

 

 

 

 نوع فایل: power point

فرمت فایل: ppt and pptx

قابل ویرایش 69 اسلاید

 

قسمتی از متن پاورپوینت:

ظهور اسلام در شبه جزیرۀ عربستان اسلام در شبه جزیرۀ عربستان در میان مردمی که در جهالت و نادانی به سر می بردند ظهور کرد. نواحی کوهستانی بیابان و ریگزار حجاز در غرب جزیرة العرب
شهرهای مکه، یثرب، طائف آب و هوای گرم و خشک و کمبود آب، باعث شده بود که اغلب ساکنان عربستان زندگی صحرانشینی داشته باشند. در مناطق برخوردار از آب مانند یمن کشاورزی داد و ستد با نقاط مختلف از طریق کاروان های تجاری مکه و یثرب دو ایستگاه مهم تجاری بر سر راه جنوب به شمال شبه جزیره به شمار می رفتند. عصر جاهلیت بت پرستی ( گروهی نیز پیرو حضرت ابراهیم، یا دین های یهود، مسیح، زرتشت) اعراب در دوران جاهلیت بهرۀ چندانی از علم و دانش نداشتند و عده کمی از آنها می توانستند بخوانند و بنویسند. زنان اغلب از مقام و موقعیت پایینی برخوردار بودند و برخی مردان حتی از داشتن فرزند دختر احساس حقارت می کردند. اعراب جاهلی نسبت به قبیله خود تعصب شدید و کورکورانه ای نشان می دادند. آنان بی توجه به اینکه حق با چه کسی است، از اعضای قبیله خود در برابر افراد دیگر قبایل دفاع و پشتیبانی می کردند. تعصب قبیله ای موجب بروز کینه و حس انتقام جویی در میان قبایل مختلف عرب شده بود و جنگ و خونریزی های پیاپی را به دنبال داشت. کمبود غذا و سایر نیازهای زندگی نیز عامل دیگری برای گسترش درگیری های قبیله ای و رواج غارتگری بود. طلوع آفتاب اسلام در مکه بعثت پیامبر: حضرت محمد (ص) در خاندانی شریف و محترم در شهر مکه به دنیا آمد. آن حضرت تحت تأثیر محیط آلوده به شرک و فساد مکه قرار نگرفت و چنان به پاکدامنی و درستکاری مشهور شد که او را محمد امین می خواندند. عبادت در کوه های اطراف مکه به ویژه در غار حرا در 27 رجب در سن چهل سالگی در غار حرا از جانب خداوند به پیامبری انتخاب شد. غار حرا ارتفاع دهانه‌ی غار 2 متر، عرض آن حدود 20/1 متر و طولش نیز حدود 2 متر است. از عجایب این غار آن که انتهای آن کاملاً به سوی مسجد الحرام است و در دهانه‌ی آن می‌توان به سمت بیت المقدس نماز خواند. نخستین کسانی که به رسول خدا ایمان آوردند: حضرت خدیجه(س) از زنان ثروتمند مکه بود و تمام دارایی خود را در راه نشر اسلام، کمک به فقیران و آزادی بردگان خرج کرد. حضرت خدیجه(س) حضرت علی(ع) رسول خدا در آغاز بعثت به صورت فردی و پنهانی مردم را به پرستش خدای یگانه و ایمان به روز رستاخیز دعوت می کرد. پس از سه سال، پیامبر مأموریت یافت نخست خویشاوندان و سپس عموم مردم را آشکارا به اسلام دعوت نماید. ترس اشراف مکه از گسترش دین اسلام و مخالفت آشکار آن با افکار و عقاید جاهلی ابوجهل، ابولهب، ابوسفیان مشرکان پس از آنکه نتوانستند ابوطالب بزرگ خاندان بنی هاشم را در پشتیبانی از رسول خدا منصرف کنند، به شیوه های دیگری روی آوردند. آنان نخست به حضرت محمد(ص) پیشنهاد کردند که ریاست قبیله و قوم و دریافت ثروت فراوان را بپذیرد و از عقاید خود دست بردارد. پیامبر اسلام در برابر این پیشنهاد فرمود: « من برای گردآوری مال و فرمانروایی مبعوث نشده ام، خدایم مرا به عنوان پیام آور به سوی شما فرستاده، هر گاه از من بپذیرید، این موجب سعادت شما در دو جهان است و اگر آنرا رد کنید، من در این راه استقامت می ورزم تا خدا میان من و شما داوری کند»

این پاورپوینت آموزشی، جذاب، قابل ویرایش، کاملا منطبق با کتب درسی و با تعداد اسلاید ذکر شده تهیه و تنظیم شده است.

 

با بکارگیری نمودار ها ، تصاویر جالب و جذاب و دسته بندی مطالب سعی شده یادگیری مطالب را برای دانش آموزان عزیز تسهیل بخشیم.

 

با انتخاب این پاورپوینت از تدریس و آموزش لذت خواهید برد.

 

بدیهی است عناوین و مطالب و اسلایدها توسط دبیران مجرب و دلسوز در جهت گسترش علم و دانش روزافزون همه دانش آموزان علم با ظرافت خاص جمع آوری شده است.

 

مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیای گرامی برای یادگیری بهتر دانش آموزان عزیز

 

اگرمشکلی در خرید داشتید می توانید از مرورگر ( فایرفاکس، اکسپلورر یا کروم ) استفاده کنید و یا بانک عامل خود را تغییر دهید.

 

                نوع فایل: power point فرمت فایل: ppt and pptx قابل ویرایش 69 اسلاید   قسمتی از متن پاورپوینت: ظهور اسلام در شبه جزیرۀ عربستان اسلام در شبه جزیرۀ عربستان در میان مردمی که در جهالت و نادانی به سر می بردند ظهور کرد. نواحی کوهستانی بیابان و ریگزار حجاز در غرب جزیرة العرب شهرهای مکه، یثرب، طائف آب و هوای گرم و خشک و کمبود آب، باعث شده بود که اغلب ساکنان عربستان زندگی صحرانشینی داشته باشند. در مناطق برخوردار از آب مانند یمن کشاور ...